Niestety, taka strona nie istnieje.

Plan zamówień

Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 4 stycznia 2024 r. zmarła Regina Liczmańska-Małek, koleżanka z zespołu i wieloletnia pracowniczka PAN Biblioteki Gdańskiej. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom i znajomym.
 
Regina Liczmańska
Urodziła się 26 grudnia 1934 roku w Gdańsku. Jej ojcem był Alfons (Alf) Liczmański, nauczyciel Polskich Szkół Handlowych i komendant Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Studiowała Filologię Polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała jako nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku oraz wizytator w gdańskim Kuratorium Oświaty. Była tłumaczką języka niemieckiego w wydawnictwach „Muza” i „Kronika”, redaktorką w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. W PAN Bibliotece Gdańskiej rozpoczęła pracę w 2005 roku i pracowała w niej jako archiwistka aż do śmierci 4 stycznia 2024 r.

Msza żałobna odbędzie się 10.01 2024 r. o godz. 12:00 w kościele św. Jakuba w Gdańsku Oliwie (ul. Cystersów 16A). Ceremonia pogrzebowa o godz. 12.30 na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku Oliwie ul. Opacka 8.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT 

w celu udzielenia zamówienia na wykonanie Prenumeratę czasopism polskich w roku 2024.

 

Zamówieni: Prenumerata czasopism polskich na rok 2024

Nr sprawy: VI-222/106/2023

Tryb zamówienia: Ogłoszenie o zamówieniu

Wartość zamówienia: poniżej 130.000 zł. netto

Termin składania ofert: 21.12.2023 r. godz. 12:00

Sposób składania ofert: sekretariat.bg@bg.pan.pl

Załączniki:

Ogłoszenie o zamówieniu – prenumerata czasopism polskich na rok 2024 14.12

Załączniki do ogłoszenia – prenumerata czasopism polskich na rok 2024

Zamówienie: usługa archiwizacji ma mikrofilmach i nośnikach elektronicznych zbiorów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej w roku 2024

Nr sprawy: VI-222/101/2023

Tryb zamówienia: Rozeznanie rynku cen z możliwością udzielenia zamówienia

Wartość zamówienia: poniżej 130.000 zł. netto

Termin składania ofert: 07.12.2023 r. godz. 13:00

Sposób składania ofert: sekretariat.bg@bg.pan.pl

Załączniki:

Zaproszenie do złożenia ofert – Digitalizacja 2024 01.12.2023

Zaproszenie Digitalizacja załącznik edytowalny

Zakończenie procedury – digitalizacja 12.12.2023

Zamówienie na Prenumerata czasopism zagranicznych na 2024 r.
 Nr sprawy VI-222/100/2023
Zamawiający Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Tryb zamówienia ogłoszenie o zamówieniu
Rodzaj zamówienia usługa
Wartość zamówienia poniżej 130 000 zł
Termin składania ofert 04.12.2023 godz. 12:00
Sposób składania ofert sekretariat.bg@bg.pan.pl

Załącznik nr 1 do Zaproszenia_wzór formularza ofertowego_naprawa_pompy_ciepła_13.11.2023

Zaproszenie do złożenia ofert – naprawa pompy ciepła 13.11.2023

Wybór oferty – naprawa pompy 29.11.2023

Historia dzielnicy opowiedziana przez pryzmat obiektów ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej. Serdecznie zapraszamy na najnowszą wystawę – wernisaż już w czwartek, 26.10.2023 r.! 

Dwieście pięćdziesiąt lat liczy sobie wymieniona z nazwy po raz pierwszy w 1772 roku dzielnica, leżąca na uboczu historycznego centrum Gdańska. Jej dzieje przypominają morskie fale, z  przypływami dającymi okres burzliwego rozwoju i  odpływami zwiastującymi następujący po nich czas stagnacji. Od początku związana z morzem, swoją niemiecką nazwę Neufahrwasser wywodzi od Neues Fahrwasseer, „nowego toru wodnego” – akwenu stanowiącego przedłużenie Martwej Wisły do ujścia ku Zatoce Gdańskiej. Zarówno dzielnica, jak i ludzie ją zamieszkujący zmieniali na przestrzeni wieków swój wygląd i charakter. Osada, ulokowana przez Fryderyka Wielkiego jako konkurencyjne wobec nieuznającego jego władzy grodu nad Motławą wejście do portu, stała się z czasem dumą Gdańska jako jego „morska brama”, w trakcie swojej historii, funkcjonując jako dzielnica portowo-przemysłowa, garnizonowa, miejsce osiedlenia obywateli polskich zamieszkujących w Wolnym Mieście. To tu wpłynął w 1881 roku jacht cara Aleksandra III, zdążającego na elektryzującego ówczesną Europę osobiste spotkanie z cesarzem Niemiec Wilhelmem I, to z Nowego Portu pancernik Schleswig-Holstein 1 września 1939 roku wypuścił salwę w stronę Westerplatte. Choć nie tak imponujący jak Główne Miasto, Nowy Port pełen jest opowieści. Zapraszamy do ich poznania!

Wystawa ukazuje historię dzielnicy poprzez opowieść o mieszczących się w niej historycznych obiektach: Morskim Domu Kultury, otoczeniu portu, kościołach i ulicach. Opiera się na zbiorach graficznych, kartograficznych, fotografii, dokumentach życia społecznego oraz starych i nowych książkach ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.

 

Wystawę można zwiedzać do 30.01.2024 r. 

PAN Biblioteka Gdańska, ul Wałowa 15

Kurator: Paweł Pinkiewicz

Jak wyglądał pierwszy tydzień wojny z perspektywy miasta, w którym rozpoczął się najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości? 1 września 2023 r., w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, wspólnie z Archiwum Państwowym w Gdańsku zapraszamy na plenerową wystawę „7 dni”, będącą próbą odtworzenia tamtych wydarzeń.

 

W I Wojnie Światowej Niemcy poniosły klęskę. Polska odzyskała niepodległość, a wraz z nią dostęp do morza. W Traktacie Wersalskim, kończącym I Wojnę Światową, Gdańskowi wraz z przyległymi gminami i miastami Oliwą i Sopotem nadano status wolnego miasta o charakterze odrębnego państwa, ale z włączeniem w skład terytorium celnego Polski i zapewnieniem jej szerokich uprawnień w porcie gdańskim. Fakt  ten stanowił już z chwilą ogłoszenia zarzewie konfliktu pomiędzy pokonanymi Niemcami a odrodzoną II Rzeczpospolitą.

 

Od 1933 r. po dojściu do władzy w Gdańsku nacjonalistów stopniowo ograniczano swobody obywatelskie, zmieniał się klimat społeczny i nastroje. Mniejszości, w tym mniejszość polska stanowiąca ok. dziesięciu procent mieszkańców Gdańska, była poddawana represjom, które w roku wybuchu wojny przerodziły się w agresję fizyczną (pobicia, grabieże i niszczenie mienia). II Wojna Światowa wybuchła w Gdańsku i rozpoczęła się atakiem na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, która była polską eksklawą w Wolnym Mieście. Dla Polaków 1 września w Gdańsku rozpoczął się atakiem na budynek Poczty Polskiej, zajęciem budynku Komisariatu Generalnego RP, budynku Dyrekcji Kolei Państwowych i wielu innych obiektów, a także aresztowaniami wśród przedstawicieli elit polskich.

 

Wytrwałość obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku i trwająca siedem dni bohaterska obrona Westerplatte stały się symbolami dla pokoleń Polaków. Prezentowana wystawa przypomina tamten czas, pokazuje również reakcje na pierwsze dni wojny zwykłych gdańszczan, Polaków i Niemców. Zachęcamy do poznania historii przez pryzmat archiwalnych fotografii, będących świadectwem września 1939.

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy, piątek, 1.09.2023, godz. 10:00, przed gmachem przy ul. Wałowej 24


▪ Wystawa plenerowa, ul. Wałowa 24

▪ 1 września – 30 listopada 2023 r.

▪ Organizatorzy PAN Biblioteka Gdańska, Archiwum Państwowe w Gdańsku

▪ Kuratorka: Marta Pawlik-Flisikowska, Dział Zbiorów Specjalnych (Fotografie), Marta.Pawlik@bg.pan.pl

Załącznik nr 1 do Zaproszenia_wzór formularza ofertowego_dostawa_czytnika_skanera_do_mikrofilmów 29.08.2023

Zaproszenie do składania ofert na dostawę skanera-czytnika do mikrofilmów 29.08.2023

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty – dostawa czytnika-skanera 07.09.2023

 


Nieznane dotąd świadectwa oraz historie polskiej edukacji za granicą w trakcie II wojny światowej oraz trudnych powojennych latach – w ramach obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej, Biblioteka Gdańska PAN prezentuje unikalne materiały z prywatnych zbiorów Marka Ney-Krwawicza, znanego pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie. Tegoroczna wystawa nosi tytuł „Polska edukacja na obczyźnie 1939-1950. Świadectwa szkół i kursów”.

To kontynuacja tematyki ubiegłorocznej ekspozycji, dotyczącej podręczników i lektur polskich szkół za granicą. Tym razem autor skupia się na świadectwach wydawanych przez polskie placówki edukacyjne, które działały poza granicami RP w burzliwych czasach II wojny światowej oraz w latach bezpośrednio po jej zakończeniu.

Wystawa prezentuje ponad 100 świadectw szkolnych z 23 krajów, jednocześnie obrazując skomplikowaną sieć polskiej edukacji w czasie wojny. Zdjęcia, świadectwa i relacje z czasów tamtych latach ukazują prężność polskiego systemu oświaty, a także dalekosiężność i troskę władz RP na emigracji o przyszłość młodego pokolenia. Dopełnieniem ekspozycji są liczne fotografie, obrazujące różnorodne aspekty życia szkolnego, a także artykuły prasowe zamieszczane w takich pismach jak „Polak w Iranie”, „Polak w Indiach” czy „Polak w Afryce”.

Wystawa zwraca uwagę oglądających na jeden z ważniejszych obszarów działania Rządu RP na uchodźstwie w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu – edukacji młodego i najmłodszego pokolenia Polaków, którym wojna zabrała dzieciństwo i młodość oraz możliwość nauki. Te działania edukacyjne procentowały potem przez całe, wielokrotnie bardzo trudne, życie rodaków na obczyźnie i pozwoliły zachować  polskość w kolejnych  pokoleniach.

Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, która przypomina nam o ważnej roli edukacji w życiu każdego człowieka, a także o niezłomności i determinacji polskiego narodu w trudnych czasach.

 

Wystawa zostanie otwarta w Bibliotece Gdańskiej PAN (gmach przy ul. Wałowa 24), 4 września 2023 r. (poniedziałek) o godz.  12:15 i będzie czynna do połowy października.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Wygląda na to, że został wprowadzony błędny adres. Czy chcesz wrócić do strony głównej?

Wróć do strony głównej